Det er skolesektoren som har de største økonomiske utfordringene. I helse og omsorg er de store underskuddene nesten borte. Enhetene innenfor samfunn og miljø greide å gå i pluss i fjor – etter en omfattende innsparingsrunde.
_ De økonomiske problemene er langt fra over, men vi holder riktig kurs og vi er noen skritt vekk fra å kunne havne på Robek-lista selv om faren ikke er over ennå, sier kommunedirektør Svein Skisland.
2023 var overforbruket i de kommunale enhetene 45 millioner kroner. I fjor ble dette redusert til 15 millioner kroner. Altså fortsatt minus, men likevel en kraftig forbedring.
Må ha bremsen inne
Ingen kan gå med underskudd over tid, uten å havne i krise. Veldig mye avhenger av at Vennesla kommune greier å holde budsjettene og nå de innsparingskravene som er satt for 2025. Vi er inn i år med stor omstilling.
Kommunedirektøren understreker at alle bremser fortsatt må være på. Den selvpålagte «innkjøps- og ansettelsesstoppen» skal fortsette i alle fall fram til første tertial er ferdig og vi har tall for årets første fire måneder. Han håper at vi da kan være over kneika.
Resultatet for 2024 er betydelig bedre enn forventet og budsjettert med. Det lå lenge an til over 50 millioner i minus. Årsaken til bedringen handler mye om ekstra inntekter som kom på slutten av året. Finansforvaltningen gikk noe bedre enn ventet. Dessuten kom det ekstraordinært utbytte på 14 millioner kroner fra Å Energi og ekstra rammetilskudd fra staten som følge av budsjettbehandlingen i Stortinget på cirka 10 millioner kroner.
Tallene fordelt på områdene
Her er tallene fordelt på kommunens seksjoner:
- Politisk styring: Minus 205. 000 kroner
- Kommunedirektør og politisk sekretariat: Pluss 27.000 kroner
- Organisasjon og Fellestjenester: Pluss 4,3 millioner kroner (pluss 2,8 året før)
- Økonomiseksjonen: Pluss 193.000 kroner
- Helse og omsorg med enheter: Minus 1,5 millioner kroner (minus 15 millioner året før)
- Oppvekst, skoler, barnehager, NAV og barn og familie: Minus 21,56 millioner kroner (minus 30,7 millioner året før)
- Samfunn og miljø, kultur, plan/utbygging, park/teknisk og bygg.: Pluss 2,9 millioner kroner (minus 4,5 millioner året før)
-