Her blir det øvelse i "pågående livstruende voldshendelse" onsdag 26. august. Informér venner og bekjente om at dette kun er øvelse.Målet er å styrke samhandlingen mellom nødetatene og skolene ved alvorlige hendelser. Det kommer et stort antall kjøretøy og personell til Vennesla ungdomsskole.
Det er derfor viktig at du formidler videre til venner og bekjente at dette er en øvelse og ikke noe folk skal bli redde for.
_ Synlige utrykningskjøretøy og uniformert personell kan for noen oppleves som dramatisk. Derfor ønsker vi å understreke at all aktivitet på de aktuelle datoene er planlagte øvelser og ikke knyttet til reelle hendelser eller et endret trusselbilde, sier Lande.
Sender elevene hjem
Rektor Dag Stian Tallaksen ved Vennesla ungdomsskole sier alle elever sendes hjem før øvelsen starter. Ansatte er orientert om øvelsen og enkelte vil selv delta i den.
Hele området ved ungdomsskolen blir avsperret og det blir ikke anledning for utenforstående å være tilskuere. Vi ber altså folk om å holde seg unna!
Jevnlige øvelser
Øvelsene er en del av den årlige samvirketreningen mellom nødetatene i Midtre Agder driftsenhet og gjennomføres jevnlig for å sikre god koordinering og effektiv innsats ved alvorlige hendelser. Hvert år trenes det på ulike scenarioer og ved ulike lokasjoner for å videreutvikle beredskapen.
_ Vi trener for å kunne handle raskt og riktig dersom en alvorlig hendelse skulle oppstå, sier fungerende leder av operative fag i Agder politidistrikt, Thomas Lande.
Skoler mulige mål
Politiets sikkerhetstjeneste (PST) har i sine trusselvurderinger de senere årene pekt på skoler som mulige terrormål. Erfaringer fra alvorlige hendelser internasjonalt viser betydningen av god beredskap og samhandling.
_ Skolene som er med på øvelsene er utelukkende valgt ut på bakgrunn av praktiske forhold, som tilgjengelighet og kapasitet på nødetatenes fastsatte øvingsdager, sier Lande.
Det blir øvelser på flere skoler i regionen de kommende ukene, og Vennesla er altså først ute:
- Vennesla ungdomsskole, 26. august
- Tangvall ungdoms- og videregående skole, 2. september
- Haumyrheia ungdomsskole, 9. september
- Torridal ungdomsskole, 16. september
- Grim ungdomsskole, 23. september
- Lillesand ungdomsskole, 30. september