Boligundersøkelsen: Vi ønsker å bo der vi bor

De aller fleste innbyggerne ønsker å bo der de bor nå. Hvis de skal flytte, er det til leilighet i sentrum av Vennesla, Øvrebø eller Hægeland.

Det er hovedkonklusjonen på den store innbyggerundersøkelsen om «Framtidas boliger» som ble gjort like før jul. Nesten 2500 over 18 år svarte, det tilsvarer 25 prosent av befolkningen.

De eldre vil i leilighet

  • Nesten 1500 har svart at de ønsker å bo i det området de bor nå.
  • De 1037 som har svart at de kan tenke seg å flytte, ønsker i all hovedsak å flytte til sentrumsnære områder. av Vennesla, Øvrebø og Hægeland.
  • De under 50 foretrekker enebolig. De over søker mot leilighet.

_ Bolig er noe som interesserer innbyggerne, og det angår alle sammen. Vi er veldig fornøyd med responsen, sier samskapningskoordinator i Vennesla kommune, Jorunn Sagen Olsen.

Undersøkelsen brukes i planleggingen av framtidas boligområder i Vennesla. Den blir et viktig dokument både for kommunen, utbyggere, øvrig næringsliv og andre. Nå vet vi mye mer om hva innbyggerne i kommunen spør etter og ønsker for seg og sine. Undersøkelsen er utført av nettverket for Framtidas boliger.

De viktigste funnene:

  • Folk bryr seg om nærmiljøet og trivsel der de skal bo
  • Mange verdsetter muligheten for privatliv, grøntområder og klassisk byggestil 
  • Folk ønsker rimelige boligpriser og leiepriser, men det er vanskelig å oppnå
  • Behov forflere møteplasser, kulturtilbud og aktiviteter
  • Stort engasjement for frivillighet og fellesskap
  • Kollektivtilbud oppleves som ikke godt nok.

Venneforening

Noen av funnene i undersøkelsen har allerede ført til resultater. Den store interessen for frivillighet og deltakelse har for eksempel allerede ført til etableringen av en venneforening for Vennesla sentrum. Over 320 svarte konkret ja på spørsmål om at de ønsker å bli med i slike aktiviteter.

Framtidas boliger - dette er svarene: